středa, 30 srpen 2023 13:13

Hydrogen Trophy Litvínov 2023 Doporučený

Napsal(a)
fotogalerie zde

V sobotu 24. června 2023 se v Litvínově uskutečnil čtyřhodinový závod Hydrogen Trophy, poslední díl druhého ročníku seriálu Hydrogen RC Challenge Cup.

Tentokrát jsme nikam necestovali - závod se uskutečnil přímo v našem gymnáziu a stejně jako loni jsme ho celý organizovali my, čtyřicet čtyřka. Přípravné práce započaly už o několik týdnů dříve – jejich výčet by připomínal známou scénu se Svěrákova a Smoljakova filmu Na samotě u lesa, a proto ho raději vynecháme.

Závodní atmosféra začala v budově naší školy jiskřit už o den dříve, v pátek 23. června v podvečer. V jedné z učeben se konal brífink, na kterém přihlášené týmy obdržely veškeré důležité informace týkající se tréninku i samotného závodu – ve srovnání s jinými závody nic neobvyklého. Určité překvapení však většina účastníků neskrývala v okamžiku, kdy jsme představili Honzu Možného – našeho odborného poradce a zkušeného RC závodníka, který přijal v letošním ročníku Hydrogen Trophy roli technického komisaře. V závěru brífinku proběhlo losování dep a s tím spojeného startovního pořadí a poté už nic nebránilo v odchodu do tělocvičny a trénování.

Současně s tréninkem začala technická přejímka, při které Honza Možný kontroloval veškeré zdroje energie a všechna závodní auta. Na závady, zejména vážné, upozornil a příslušné týmy dostaly úkol je do závodu odstranit.

Ve 23:00 trénink i technická přejímka skončily. Účastníci se přesunuli z tělocvičny zpět do hlavní budovy školy a po závěrečných přípravách svých soutěžních vozů se uložili v jednotlivých učebnách ke spánku, aby načerpali alespoň trochu energie na poslední závod sezóny.

Druhý den ráno, krátce před devátou hodinou, se všichni usadili ve svých depech. Po přivítání všechny čekal první bod programu závodního dne, technická kontrola. Honza Možný důkladně prohlédl všechny soutěžní vozy a s potěšením konstatoval, že nedostatky objevené předchozí den týmy odstranily.
Zatímco v tělocvičně probíhala technická kontrola, objevily se před vchodem do tělocvičny dva skutečné automobily Toyota Mirai, které fungují na stejném principu jako naše závoďáky. Přijeli s nimi zástupce společnosti ORLEN Unipetrol Ing. Petr Štempák a Ing. Adam Giurg z ORLEN UniCRE a.s.. S návštěvníky i případnými účastníky našeho závodu si o Toyotách Mirai a vodíkovém pohonu zajímavě povídali a každý, kdo projevil zájem, se mohl s těmito vozy i svézt.

Už během technické kontroly se některým návštěvníkům něco nepozdávalo – nebylo divu. Marně mezi soutěžními speciály hledali auto s typickou žluto-černo-bílou karoserií a startovním číslem 44, ale ať se snažili, jak chtěli, najít ho nemohli. I náš název v tabulce časomíry vypadal trochu jinak než obvykle: HC Verva Racing Team 44 – CS.

Vysvětlení je jednoduché: naše trika oblékli členové KIA Teamu Kysuce ze Slovenské republiky, a tak jsme, stejně jako loni v prosinci v Brně a letos v lednu v Sedlčanech, závodili v československé sestavě a k tomu se slovenským autem nesoucím obojí týmové insignie.
V našich barvách se tedy na litvínovském závodišti objevili Juraj Kocourek, Jakub Vrábel, Filip Brabec, Adéla Hrbková a Lenka Šustrová. Tomáš Malíček a Tomáš Vlček se starali o sjízdnost dráhy, která měla převážně technický charakter.
Čas se nachýlil, zazněl pokyn k umístění závodních vozů na startovní pozice. Přesně v deset hodin vyjel na dráhu náš Ferat Vampire RSR a za chvíli se za ním vytvořila kolona, ve které soutěžní speciály defilovaly v pořadí vylosovaném předchozí den. Po objetí dvou kol se Vampire od kolony odpoutal, jury vyhlásila volnou trať a závodní auta tryskem vyrazila vpřed - letošní ročník Hydrogen Trophy opravdu začal.

Za několik okamžiků se do vedení dostali naši hosté ze Slovenska, Kysuckí Strojníci. Ani my jsme nezůstali bůhvíjak pozadu – díky svižné jízdě Jakuba Vrábela jsme se prodrali na místo druhé a hned za námi se objevili Hubálovští. V tomhle pořadí se závod udržel přibližně 50 minut a pak se jména v tabulce časomíry trochu zamíchala. Strojníci byli stále první, ale místo nás se na druhou pozici probojovali naši přátelé z Hubálova a my jsme se usadili na příčce třetí.

Po první hodině závodu všechny čekala průběžná technická kontrola. Závodníci byli poněkud zaskočeni – na seriálových závodech není tenhle úkon zcela obvyklý. Honza Možný se zaměřil především na minimální světlou výšku (výšku spodní strany šasí nad dráhou), ale prohlížel například i řízení nebo uchycení baterie. Pokud objevil nějaké nesrovnalosti, uložil je do opětovného vyjetí na trať odstranit.
 
Adéla Hrbková a Juraj Kocourek, kteří setrvávali v depu, neměli kromě výměny hydrostiků (vodíkových zásobníků) co dělat, Filip Brabec coby nahazovač také ne. Zkrátka ideální stav.

Zatímco výše zmínění členové se téměř nudili, Tomáš Malíček a Tomáš Vlček kmitali kolem dráhy jak fretky. Technicky náročnější místa totiž nedávala zabrat jen řidičům, ale hlavně oběma Tomášům, kteří je museli celé čtyři hodiny opravovat.

Po uplynutí první poloviny závodu nedoznalo celkové pořadí výraznějších změn, stále jsme se drželi na třetí příčce. U řízení se střídali Jakub Vrábel a Lenka Šustrová, která jezdila trochu mírněji - nechtěla poškodit auto, které není naše. Na pořadí však neměl Lenčin způsob jízdy žádný vliv.

Následovala druhá průběžná technická kontrola, při které se Honza Možný kromě světlé výšky závoďáků soustředil na nedostatky zjištěné o hodinu dříve. Pokud nedošlo k nápravě, příslušný tým přátelsky upozornil a uložil mu dát auto do pořádku.

Až na jednu – vlastně dvě výjimky - druhá polovina závodu nic zas až tak převratného nepřinesla. Kysuckí Strojníci suverénně vedli, my jsme jezdili jako třetí, ale kdo začal dávat o sobě vědět, byl tým RC Racing Hubálov - nápadně zrychlili a začali Strojníky dohánět.Jakmile uplynuly tři čtvrtiny závodu, začal si Honza opět volat týmy ke třetí průběžné kontrole soutěžních vozů. Závodníci vtipkovali, že auta jsou víc na stole než na dráze - ve skutečnosti se celkově jednalo o šest minut, což je v této souvislosti ze čtyř hodin téměř zanedbatelný zlomek.Všechny soutěžní vozy byly v pořádku kromě mezibořského závoďáku – ani po dvou upozorněních neměl správnou světlou výšku, a tak ORLEN Unipetrol Racing Team byl v délce jedné minuty penalizován.

Poslední přibližně půlhodina přinesla jeden nečekaný nepříjemný zvrat. Naši přátelé z Hubálova si počínali velice dobře - Kysuckým Strojníkům se začali pěkně lepit na paty a k převzetí vedení chyběl už jen krůček. Bohužel, během opravy dráhy nerespektovali výzvu k jízdě se zvýšenou opatrností a svým autem lehce zranili traťového maršála. Penalizace v délce 10 minut, která vyústila ve ztrátu jakékoli šance na vítězství, byla nevyhnutelná. Všechny nás to dost rozladilo, ale nedalo se nic dělat - pravidla platí bez výjimky pro všechny. Jsme si jistí, že Hubálovští si příště dají pozor.

Čtyři hodiny uplynuly a závod tak dospěl do svého konce. Honza Možný podrobil všechny závoďáky závěrečné technické kontrole, a protože bylo všechno v pořádku, závěrečný ceremoniál mohl začít. Jury nejdříve vyhlásila oficiální výsledky závodu Hydrogen Trophy. Zvítězili Kysuckí Strojníci, za nimi dojeli naši přátelé, RC RACING Hubálov, třetí místo jsme obsadili my, HC Verva Racing Team 44 v československé sestavě, bramborovou medaili získal tým ISŠA Brno Hydrocar, pátý skončil ORLEN Unipetrol Racing Team z Meziboří a celou tabulku uzavřel E-Team z Kutné Hory.

Pražští Motol Speeders, kteří k nám do Litvínova také přijeli, byli pouhých několik minut před startem kvůli energetické nekázni diskvalifikováni. Jejich auto za určitých podmínek na dráhu mohlo, ale výsledek se nepočítal. Věříme, že i oni si příště vezmou pokyny jury k srdci.

V druhé části ceremoniálu zazněly oficiální výsledky seriálu Hydrogen RC Challenge Cup. Přihlásilo se do něho víc týmů, než kolik jich u nás v Litvínově závodilo, a proto je výčet o něco delší. Absolutním vítězem druhého ročníku HRCCC se i přes diskvalifikaci stali pražští Motol Speeders. Společně s trofejí za první místo jsme jim předali také putovní pohár, který budou mít v opatrovnictví až do konce příští závodní sezóny. Druhé místo obsadil tým ISŠA Brno Hydrocar, na třetí příčce se umístili naši přátelé, tým RC Racing Hubálov. My, čtyřicet čtyřka, jsme skončili čtvrtí, na pátém místě dojeli Kysuckí Strojníci, šesté místo získal plzeňský tým Hydra Racing, sedmé místo vybojoval sice pomalu, ale jistě se zlepšující kutnohorský E-Team, osmé místo si vyjezdil mezibořský ORLEN Unipetrol Racing Team a poslední, deváté místo, připadlo sedlčanskému týmu Brrrap Motorsport.

Po vyhlášení všech výsledků předstoupil člen týmu ISŠA Brno Hydrocar. Všem vedoucím přítomných týmů předal skládačku závodního monopostu, jejíž díly jsou na CNC stroji vyřezány ze dřeva. Tohle autíčko už máme dávno sestavené a vypadá moc hezky.

Závěr ceremoniálu představoval – alespoň pro nás – jeho nejemotivnější část. Na pomyslné pódium jsme pozvali KIA Team Kysuce a jejich vedoucího Bohuše Beláka a za vřelého potřásání pravicemi jsme jim předali cenu přátelství jako poděkování za nezištnou pomoc. Byl to právě KIA Team Kysuce, díky kterému jsme přežili naše dosud nejtěžší období a naše jméno nezmizelo ze startovních listin.

Další závodní sezónu tedy máme za sebou. Přinesla nám spoustu zajímavých akcí a také zjištění, že ono slavné „V nouzi poznáš přítele“ není jen pouhou frází, ale skutečností, a za to jsme moc rádi.

Na závěr bychom chtěli poděkovat Bohuši Belákovi, vedoucímu obou slovenských týmů. Přivezl s sebou veškeré vybavení potřebné pro online stream, ale ten se kvůli našemu špatnému datovému připojení úplně nepovedl. I přesto tahle powerpointová prezentácia s komentárom (jak říká sám Bohuš) celý závod zachytila a uchovala nám pro budoucnost hezké vzpomínky.

Velký a poučný kus práce odvedl Honza Možný, podal výkon par excellence. Uplatnil své zkušenosti závodníka s RC auty, za což moc děkujeme.

Organizaci letošního ročníku závodu Hydrogen Trophy a naši účast v něm podpořily Nadace ORLEN Unipetrol, firma INELSEV sro. nejmenovaný stomatolog z Plzeňska a v neposlední řadě naše škola, Gymnázium T. G. Masaryka, Litvínov. Pomoci všech uvedených si nesmírně vážíme a budeme rádi, když se nám jí dostane i v budoucnu.

Za HC Verva Racing Team 44
Mgr. Martin Laxa

Číst 455 krát Naposledy změněno středa, 30 srpen 2023 13:23

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA