istorie Gymnázia v Litvínově

V letošním roce slaví Gymnázium v Litvínově 50. výročí svého založení. Dnes je škola v plné síle, její jméno má dobrý zvuk, mnozí absolventi dosáhli vynikajících úspěchů v oblasti vědy i sportu, a zapsali se tak do historie naší země. Jakou cestou však muselo gymnázium, jednotliví profesoři a studenti projít?

Impuls k založení reálného gynmázia byl dán na zasedání rady místního národního výboru v Horním Litvínově, konaného dne 4. dubna 1946. Tato střední škola byla požadována nejen pro žáky z Horního Litvínova, ale i pro žáky z obcí Dolní Litvínov, Louka, Záluží, Lom, Hamr, Janov, Horní Jiřetín, Brandov, Hora sv. Kateřiny a Nová Ves v Horách, tedy obce, které tvořili tehdejší soudní okres Litvínov.

Dne 9. srpna 1946 se na zasedání MNV rozhodlo, že reálné gymnázium získá prostory v budově Masarykovy měšťanské školy a částečně v protějším domě č. 280, kde za okupace působila německá rodinná škola. Zařízení, zejména lavice a tabule, měly být a také později byly dodány ze škol v Chudeříně a z obecné školy v Horním Litvínově.

Zde jsou fotografie školy a vedle stojící Sokolovny, včetně vysvědčení vydávaného v tehdejší době.

Ustavení gymnázia předcházela horečná činnost představitelů města, především pana Dr. F. Semelky
a J. Šnobla. Snažení všech zainteresovaných přineslo své ovoce. Státní reálné gymnázium v Horním Litvínově bylo zřízeno usnesením vlády z 1. července 1947 s působností od září 1947.

Přípravnými pracemi k zahájení vyučování byl pověřen Dr. František Khun, profesor Lindnerova státního učitelského ústavu v Kutné Hoře, a to od 1. srpna 1947. S laskavým přispěním MNV v Litvínově a lesní správy získal kancelář na vyřizování agendy a automobil, aby mohl osobně informovat v celém širokém okolí o možnosti studia na litvínovském gymnáziu. Největší potíže však vyvstaly v souvislosti s dokončováním adaptace budovy gymnázia. Ještě 9. srpna 1947 byl stav tak kritický, že nic nenasvědčovalo, že by vyučování mělo být zahájeno včas. Dalšími překážkami na cestě k otevření gymnázia byl nedostatek bytů pro přišedší profesorský sbor a samotné přijímací řízení. První přijímací zkoušky probíhaly ve dvou kolech a měly je na starosti pouze dva vyučující - Dr. F. Khun a prof. M. Dvořák. Nicméně všechny překážky byly zdárně překonány a vyučování skutečně 1. září 1947 začalo.

V prvním roce vystudovalo na osmiletém státním reálném gymnáziu 170 žáků pod vedením
Dr. F. Khuna, zast. st. profesorů M. Dvořáka a J. Erharta a supl. st. profesora J. Brožíka. Dále
zde působili učitelé dolno a hornolitvínovských škol např. Z. Adamec, H. Bartáková, J. Cápalová, A. Hejmová, J. Hofmanová, B. Hulán, J. Rybář a ředitelé J. Kerner a F. Konvalinka a mnozí další. V průběhu dalších měsíců nastoupili supl. st. profesoři V. Řezníček, L. Tanner a F. Novák a výpomocní učitelé P. Turnovská, V. Šavel, později D. Schuttyová, RNDr. L. Zapletal a další.Vyučovalo se ve dvou směnách. Fotografie tehdejšího pedagogického sboru je zde.

Předchozí strana

Další strana