pondělí, 14 leden 2019 14:52

NOVÉ VÝTISKY V KNIHOVNĚ Doporučený

Napsal(a)

13 nových kousků, všechno 20. a 21. století. Všechno vynikající čtení, takže to taky stálo skoro čtyřku (čímžto děkujeme knihkupectví Serius za slevu).

Tentokrát Vám nenapíšeme, co tu máme, prostě Vám dáme ochutnat několik ukázek. Každá je z právě jedné knihy, takže co Vás zaujme, to si půjčte.

PS: Několik z těch titulů se pravidelně objevuje u maturity...

Američané, kteří v roce 1944 padli v Normandii, byli urostlí chlapci a měřili v průměru 173 cm, a kdyby se nakladli jeden za druhého, chodidla k temenům hlav, měřili by dohromady 38 kilometrů. Němci byli také urostlí chlapci, a nejurostlejší ze všech byli senegalští střelci v první světové válce, ti měřili 176 cm, a tak je posílali do prvních řad, aby se jich Němci polekali.

(Světově nejpřekládanější česká kniha vydaná po roce 1989)

„Přesně tak. Nejstrašlivější zbraní i nejúčinnější obranou jsou samotné fyzikální zákony. Ať je to Mléčná dráha nebo Galaxie v Andromedě, Místní skupina galaxií nebo Nadkupa galaxií v Panně… Znepřátelené civilizace - technologicky na úrovni bohů - bys takovým způsobem boje ani na chvíli neváhaly. Fyzikálních zákonů, které mají vojenský potenciál, je mnoho, nejvyužívanější jsou však prostorové dimenze a rychlost světla. Snížením prostorové dimenze se většinou útočí a snížením rychlosti světla brání. Sluneční soustavu tudíž zničila pokročilá zbraňová technologie. Jak to jen říct? Svým způsobem to snad lze brát jako výraz respektu - a ten si v tomhle vesmíru nevyslouží kdekdo.“

(Autor je držitelem ceny Hugo za nejlepší román)

Na Dvou minutách nenávisti nebylo tak hrozné, že se jich člověk musel účastnit, ale že bylo nemožné nezapojit se. Po třiceti vteřinách se už nikdo nemusel přetvařovat. Odporná extáze strachu a pomstychtivosti, touha zabíjet, mučit, rozsekat obličeje kovářským kladivem, projela všemi jako elektrický proud a změnila každého i proti jeho vůli v ječícího šílence. Byla to však zuřivost abstraktní a přímo nesměrovaná, takže se dala přenést z jednoho předmětu na druhý jako plamen z plamenometu. Winstonova nenávist nebyla tak v jednu chvíli vůbec namířena proti Goldsteinovi, ale naopak proti Velkému bratru, Straně a Ideopolicii. V takových okamžicích cítil v srdci náklonnost k osamělému, zesměšňovanému kacíři na obrazovce, jedinému strážci pravdy a zdravého rozumu ve světě lží. A přece hned vzápětí byl zase zajedno s ostatními a vše, co se o Goldsteinovi říkalo, mu připadalo pravdivé.

(Autor je držitelem ceny Hugo za nejlepší román, 100 nejlepších knih 20. století podle Le Monde)

Tak jsem žil sám a neměl jsem nikoho, s kým bych si mohl opravdu popovídat. Tu se mi jednou před šesti lety v poušti na Sahaře porouchal motor. Něco se v něm polámalo. A poněvadž jsem neměl s sebou mechanika ani cestující, chtěl jsem se do té nesnadné opravy pustit sám. Byla to pro mne otázka života a smrti.

Měl jsem pitnou vodu sotva na týden.

První večer jsem tedy usnul v písku, na tisíc mil od jakékoliv obydlené končiny. Byl jsem opuštěnější než trosečník na voru uprostřed oceánu. Dovedete si proto představit, jaké bylo mé překvapení, když mě na úsvitě probudil zvláštní hlásek:

"Prosím pěkně…nakresli mi beránka…"

(Jde o jednu z 50 nejprodávanějších knih na světě. Kniha byla přeložena do více než 300 jazyků).

„Když Johny začínal, podepsal takový osobní kontrakt s velkým kapelníkem. A jak jeho kariéra stoupala, chtěl z toho ven. Johny je otcův kmotřenec. Otec šel za tím kapelníkem. Nabídl mu deset tisíc dolarů, aby Johnyho pustil. Ale kapelník řekl ne. Takže druhý den za ním šel otec znovu, ale s Lucou Brasim. Do hodiny podepsal uvolnění za ověřený šek na tisíc dolarů.“
„Jak to dokázal?“
„Udělal mu nabídku, kterou nelze odmítnout.“
„Ale jakou?“
„Luca Brasi mu držel pistoli u hlavy a otec řekl, že buď jeho mozek nebo podpis bude na tom kontraktu.“

(Zfilmováno do vynikající trilogie od Copolly, celkem 6 Oscarů)

  1. Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel. 2. Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel. 3. Žádné zvíře nebude chodit oblečené. 4. Žádné zvíře nebude spát v posteli. 5. Žádné zvíře nebude pít alkohol. 7. Všechna zvířata jsou si rovna. … A Benjamin poprvé porušil svoji zásadu, když jí přečetl, co je na zdi napsáno. Nebylo tam nic mimo jediného přikázání.

To znělo: VŠECHNA ZVÍŘATA JSOU SI ROVNA, ALE NĚKTERÁ JSOU SI ROVNĚJŠÍ

(Cena Hugo za nejlepší novelu 1946)

Ne. Montag se zahleděl přes jejich hlavy na stěnu, kde visely na stroji psané seznamy tisíců a tisíců zakázaných knih. Jejich jména poskakovala v ohni, který požíral roky pod jeho sekerou a hadicí, z níž nestříkala voda, ale petrolej.

(Cena Hugo za nejlepší román 1954)

Vražda jako experiment, jako akt sebepoznání, to přece znal; to je Raskolnikov. Ten vraždil, aby si odpověděl, zda má člověk právo zabít méněcenného člověka, a zda je s to unést tu vraždu; ptal se touto vraždou sám na sebe… Ale jsou tu rozdíly, Raskolnikov se ptal, zda má schopný člověk právo ve prospěch svého zájmu obětovat méněcenný život. Ale když Jakub podával tubu s jedem zdravotní sestře, neměl na smysli nic takového…

(Autor napsal několik světově nejčastěji překládaných českých děl a je držitelem mnoha cen)

Kapsy sme měli samý many, takže sme vlastně nepotřebovali žádný rozkoše stoulnout, tolčoknout nějakýho starýho hjumaníka v parku a lukovat, jak se topí v krvi, zatímco my přepočítáváme vejdělek a dělíme ho čtyřma; ani sme nemuseli předvádět žádný supernásilí na nějaký roztřepaný ancintní ptice někde v krámě a láfat se nad vnitřnostma pokladny. Jenže, jak se říká, peníze nejsou všecko.

(Cena Prometheus 2008; zfilmováno Kubrickem a pro pobouření staženo z kin)

Odkud asi jen mohli přijít? Z Měsíce samotného? Nikoli, to bylo zcela vyloučeno. Pokud kdy na tomto pustém světě existoval život zde zrozený, byl zmařen za poslední kráterotvorné epochy, kdy převážná část měsíčního povrchu byla rozžhavena do běla. Ze Země? I to je velmi nepravděpodobné, i když ne zcela vyloučené. Jakákoli rozvinutá pozemská civilizace - pravděpodobně mimolidská - existující v pleistocénní době by byla musila zanechat mnoho dalších stop svého působení. Byli bychom se o ní dozvěděli ještě dávno před tím, než jsem se dostali na Měsíc, soudil Floyd.

Zůstávaly tedy dvě možnosti - planety a hvězdy. 

(Autor je držitelem těchto ocenění: 4x Hugo, 3x Nebula, Velmistr sci-fi, Komandér řádu britského impéria; kniha vznikla současně s natáčením stejnojmenného filmu od Kubricka)

Bylo by bláhové se domnívat, že ekonomické tázání započalo až s dobou vědeckou. Zprvu si lidé vysvětlovali svět kolem sebe prostřednictvím mýtů a náboženství; dnes hraje tuto roli věda. Abychom pochopili ekonomické smýšlení našich dávných předků, musíme se ponořit do jejich mýtů a filozofie. Právě tím se zaobírá tato kniha: pokusí se nalézt stopy ekonomického myšlení ve starých mýtech a naopak nalézt mýty v dnešní ekonomii.

(kniha získala Německou ekonomickou knižní cenu, zařazena mezi Top 5 podle Washington Post)

Číst 676 krát

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.