pondělí, 17 prosinec 2018 19:59

Štrasburk 2018 - nezapomenutelný zážitek s hořko-sladkou příchutí

Napsal(a)

Dne 11. prosince se do francouzského Štrasburku vydala skupina studentů z naší školy. Odjížděli jsme z Ústí nad Labem, krátce po 11. hodině. Čekala nás velmi dlouhá, téměř 10hodinová cesta. V průběhu jízdy jsme se postupně seznamovali s ostatními studenty z jiných škol. Zhruba půl hodiny před příjezdem nás velmi znepokojily zprávy z medií. V centru města došlo k teroristickému útoku, při kterém zemřeli 4 lidé, a dalších 10 bylo zraněno (z toho 8 těžce). Po příjezdu na hotel jsme proto bedlivě sledovali zprávy. Ve vzduchu visela i možná změna našeho programu, nicméně se nakonec moc nezměnil.


Středeční ráno jsme vyrazili do Evropského parlamentu, kde jsme se zúčastnili besedy o fungování EP a také byli součástí jeho zasedání. Poté jsme se přesunuli do Evropské rady. Tam jsme si prohlédli zasedací místnost a diskutovali s českým zástupcem. Následně jsme odjeli do městečka Riquewihr, kde jsme navštívili místní trhy a plnoletí členové se mohli zúčastnit degustace vín. Na závěr nás překvapil český koncert v restauraci poblíž hotelu, který se měl původně konat v Katedrále v centru města, ale z bezpečnostních důvodů to nebylo možné.


Ve čtvrtek ráno jsme zavítali do centra Štrasburku. Ve městě byla cítit nervozita, na každém rohu jsme potkávali ozbrojenou policii a členy armády. Na místě bylo i mnoho novinářů a lidé pokládali na místě útoku květiny a zapalovali svíčky. Nepanovala zde vůbec příjemná atmosféra a na většině budov byly vyvěšeny vlajky obvázané černým praporkem, či na půl žerdi. Po krátké návštěvě uliček centra jsme usedli do výletní lodi a projeli si město vodními kanály. To byl poslední bod našeho programu, a následovala už „jen“ cesta domů. Po kontrole na francouzsko-německých hranicích jsme se vydali zpět do Ústí nad Labem, odkud jsme se všichni ve zdraví vrátili domů. 

Děkujeme panu Danielu Urikovi za organizaci. 

pozn.: Měli jsme za to, že střelec utekl do Německa, takže jsme se cítili celkem bezpečně. Nicméně při příjezdu do ČR vyšla zpráva, že útočník byl zabit právě v centru města, kde se schovával. Měli jsme proto velké štěstí a jsme rádi, že jsme si město mohli prohlídnout.

Ondřej Nigrin

Fotogalerie: 

Číst 770 krát Naposledy změněno pondělí, 17 prosinec 2018 22:34

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.